Owocne rozmowy w USA

Dyrektor Reprezentacji Polski Łukasz Koszarek oraz skaut Denver Nuggets Rafał Juć w ostatnich dniach odwiedzili w Stanach Zjednoczonych Jeremy’ego Sochana oraz Brandina Podziemskiego.

 

news

Celem wyjazdu były rozmowy z zawodnikami San Antonio Spurs oraz Golden State Warriors na temat gry w reprezentacji Polski.

- Razem z Rafałem obejrzeliśmy trzy mecze, w których występował Brandin Podziemski oraz dwa z udziałem Jeremy’ego Sochana. W przypadku Jeremy’ego sprawa jest bardzo prosta. Choć nie padła żadna ostateczna deklaracja, bo to jeszcze nie jest ten czas, to wierzymy, że jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia. Jeremy chce grać dla reprezentacji, dla Polski i bardzo mu zależy, aby wystąpić w walce o Igrzyska Olimpijskie. Nie wszystko jednak zależy od niego i z naszej strony ma pełne zrozumienie - mówi Łukasz Koszarek, Dyrektor Reprezentacji Polski.

Polska delegacja miała także okazję spotkać się z przedstawicielami San Antonio Spurs - rozmawiano na temat warunków dołączenia Jeremy’ego Sochana do kadry w zbliżających się kwalifikacjach olimpijskich.

- W sprawie Sochana spotkaliśmy z kilkoma osobami z managementu San Antonio Spurs i mogę dziś powiedzieć, że jesteśmy pozytywnie nastawieni. Czym innym jest ustalanie ważnych kwestii przez telefon czy maile, a czym innym podczas rozmowy twarzą w twarz. Wyraziliśmy gotowość współpracy ze Spurs w każdym aspekcie, aby Jeremy mógł dołączyć do zgrupowania kadry latem. Oczywiście, jest kilka warunków, o których na razie nie chcę mówić. Mogę zdradzić, że najważniejsze będzie zdrowie Jeremy’ego. To jest klucz, który bardzo pomoże nam i jemu otworzyć kolejne drzwi - podkreśla Koszarek.

Jeremy Sochan zagrał dotąd jeden mecz w reprezentacji Polski. W lutym 2021 roku wystąpił przeciwko Rumunii w kwalifikacjach do mistrzostw Europy i zdobył 18 punktów (6/10 z gry), 3 zbiórki, 2 bloki oraz asystę. Brandin Podziemski w kadrze nie grał - nie ma nawet jeszcze polskiego paszportu. Jego pochodzenie predysponuje go jednak do gry w reprezentacji naszego kraju.

- Jeśli chodzi o Brandina sprawa jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana. Jeremy jest Polakiem, ma już za sobą debiut, w przypadku Brandina mowa rzecz jasna o procesie naturalizacji. Rodzina zawodnika Golden State pochodzi z okolic Poznania, dziadek jest Polakiem, a to dużo ułatwia w kontekście przejścia formalności - mówi Łukasz Koszarek.

- Mieliśmy bardzo pozytywne spotkanie z tatą gracza, Johnem Podziemskim, podczas którego opowiadał nam o korzeniach familii. Nie obyło się bez wątków humorystycznych - John opowiadał, że w jego rodzinie odkąd pamięta celebrowano tzw. „Pączki Day”, czyli po prostu nasz polski „Tłusty Czwartek”. Ogółem, było to takie spotkanie zapoznawcze, kurtuazyjne, ale bardzo istotne. Nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji rozmawiać na żywo, ale jako PZKosz, jako KoszKadra, zdajemy sobie sprawę, że takie detale są kluczowe. Sam Brandin, z którym także się spotkaliśmy, nie chciał niczego deklarować. Oczywiście, rozumiemy to w pełni. Brandin jest żywo zainteresowany tym, co się wokół niego dzieje, ale ma świadomość, że to dopiero jego pierwszy rok gry w NBA i po prostu potrzebuje czasu. Jego kariera w ostatnich miesiącach nabrała rozpędu, wokół niego jest dużo szumu, a żeby podjąć decyzję potrzeba spokoju. Umówiliśmy się, że nasze kontakty będą cykliczne, tak jak w przypadku Jeremy’ego. Obu graczom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki, aby im dopisywało zdrowie - zaznacza dyrektor sportowy reprezentacji Polski.

Najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski rozpocznie się już w czerwcu. Kadra będzie przygotowywać się do kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich - turniej z udziałem Biało-Czerwonych odbędzie się od 2 do 7 lipca w Walencji (Hiszpania). W fazie grupowej przeciwnikami drużyny trenera Igora Milicicia będą reprezentacje Finlandii i Bahamów. W ewentualnym półfinale Polacy mogą zmierzyć się z Angolą, Libanem lub Hiszpanią. Tylko zwycięzca całego turnieju zagra w Paryżu.

Z kolei na przełomie sierpnia i września 2025 r. w Hali Spodek w Katowicach odbędzie się faza grupowa EuroBasketu z udziałem reprezentacji Polski.

 

 

 

udostępnij