Macedonia Północna wygrywa w Sosnowcu

Macedonia Północna pokonała reprezentację Polski 96:71 w spotkaniu rozgrywanym w Arenie Sosnowiec w ramach kwalifikacji do EuroBasketu 2025.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Biało-Czerwoni dobrze weszli w to spotkanie i po trafieniach Michała Michalaka oraz Andrzeja Pluty prowadzili 4:0. Później sytuacja lekko się wyrównała, bo z dystansu trafiał Damjan Stojanovski. Rywale zanotowali w pewnym momencie świetną serią 0:13 - po akcji Nenada Dimitrijevicia mieli nawet siedem punktów przewagi. Dopiero po kilku minutach niemoc Polaków przerwał Michał Sokołowski. Po 10 minutach było jednak 16:25. Michał Michalak i Jarosław Zyskowski w drugiej kwarcie starali się przede wszystkim utrzymywać kadrę w grze. Ekipa trenera Aleksandara Joncevskiego utrzymywała bardzo dobry poziom gry w ofensywie. Bardzo aktywny był Dimitrijević, a swoje robił też Ethan Happ. Mimo kolejnych niezłych minut w wykonaniu Michalaka i Sokołowskiego, to przyjezdni po pierwszej połowie wygrywali 38:47.

W trzeciej kwarcie po rzutach wolnych Aleksandra Balcerowskiego Biało-Czerwoni zbliżali się na siedem punktów, ale na więcej przeciwnicy już pozwolić nie chcieli. Po kolejnej serii 0:12 i trafieniu Ethana Happa Macedonia Północna miała aż 19 punktów przewagi. Swoje pierwsze punkty w kadrze zdobywał Luke Petrasek, ale nie zmieniało to sytuacji kadry. Po 30 minutach było 50:69. Rzuty z dystansu Jakuba Garbacza na początku kolejnej części meczu dawały Polakom nadzieję na lepszy wynik. Później przyjezdni kontrolowali jednak wydarzenia na parkiecie. Duet Dimitrijević - Happ ciągnął atak gości w bardzo dobrym stylu. Ostatecznie Macedonia Północna zwyciężyła 96:71.

Polacy mają już zapewniony udział w najbliższym EuroBaskecie jako współorganizator - faza grupowa zostanie rozegrana na przełomie sierpnia i września 2025 roku w Hali Spodek w Katowicach.

Polska - Macedonia Północna 71:96 (16:25, 22:22, 12:22, 21:27)

Polska: Michalak 20, Sokołowski 15, Garbacz 9, Balcerowski 7, Pluta 7, Zyskowski 6, Petrasek 4, Nizioł 2, Dziewa 1, Schenk 0, Żołnierewicz 0

Macedonia Północna: Dimitrijević 32, Happ 19, Gjuroski 17, Maslinko 10, Stojanovski 7, Mekić 5, Magdevski 4, Krstevski 2, Efremovski 0, Robev 0