Polacy lepsi od Czechów na początek EuroBasketu!

Reprezentacja Polski pokonała współgospodarzy EuroBasketu, Czechów 99:84 w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy. Liderem kadry był Mateusz Ponitka z 26 punktami.

 

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Pierwsze punkty na EuroBaskecie dla naszej kadry zdobył Mateusz Ponitka. Po jego kolejnej akcji 2+1 Polacy mieli pięć punktów przewagi! Kapitan reprezentacji pokazywał mnóstwo energii i głównie dzięki niemu to Biało-Czerwoni kontrolowali tempo. W pewnym momencie prowadzili nawet 11 punktami! Grę gospodarzy chciał rozruszać Patrik Auda - były zawodnik klubów Energa Basket Ligi zmniejszał straty. Ostatecznie jednak po 10 minutach było 29:18.

Od początku drugiej kwarty swoje akcje dokładali Jarosław Zyskowski oraz Michał Sokołowski. Jan Vesely, Martin Peterka oraz Jaromir Bohacik krok po kroku zmniejszali jednak różnicę. Po kolejnej trójce tego ostatniego Czesi zbliżyli się na zaledwie punkt. Tomas Kyzlink na trzy minuty przed końcem tej części meczu dał rywalom prowadzenie. Mecz się zdecydowanie wyrównał, a do kolejnego remisu doprowadzał Michał Michalak. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 46:46.

Od pięciu punktów z rzędu trzecią kwartę rozpoczął A.J. Slaughter. Po późniejszych zagraniach Aleksandra Balcerowskiego zespół trenera Igora Milicicia uciekał nawet na siedem punktów. Polacy poprawili grę w defensywie, przez co łatwiej też grało się w ataku. Po chwili jednak Vit Krejci oraz Patrik Auda ponownie sprawiali, że Czesi przegrywali tylko czterema punktami. Na parkiecie pojawił się jednak Jakub Schenk, a po zagraniu Aarona Cela Biało-Czerwoni znowu byli lepsi o dziewięć punktów. Ostatecznie po 30 minutach było 69:63.

W ostatniej części meczu Polacy starali się przede wszystkim kontrolować wydarzenia na parkiecie. Mimo kolejnych trafień Bohacika i Peterki, to nasza kadra ciągle była na prowadzeniu. Po następnej akcji Mateusza Ponitki wynosiła ona nawet osiem punktów. Dodatkowo, w ważnych momentach reprezentacja mogła liczyć na indywidualne umiejętności A.J. Slaughtera. Na dwie minuty przed końcem po trójce Ponitki Polacy mieli ponownie dziewięć punktów przewagi. Ostatecznie drużyna trenera Milicicia świetnie rozpoczęła mistrzostwa Europy - zaczęła od zwycięstwa 99:84!
 

W sobotę o godz. 14:00 Polacy zagrają z Finlandią. Transmisja w TVP Sport.

 

Polska - Czechy 99:84 (29:18, 17:28, 23:17, 30:21)

Polska: Ponitka 26, Slaughter 23, Balcerowski 14, Sokołowski 12, Michalak 10, Cel 4, Schenk 3, Garbacz 3, Olejniczak 2, Zyskowski 2, Dziewa 0

Czechy: Vesely 17, Bohacik 13, Auda 10, Peterka 9, Hruban 8, Balvin 6, Krejci 6, Sehnal 6, Kyzlink 5, Kriz 4, Satoransky 0
 

udostępnij