Karol Kowalewski: „Każdy wierzy w pracę, którą wykonujemy”

Reprezentacja Polski kobiet przebywa na zgrupowaniu w Katowicach, gdzie przygotowuje się do meczów kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy. Pierwszym rywalem będzie Belgia, a już 12 listopada w Katowicach-Szopienicach biało-czerwone zagrają w Litwą!

news Zdjęcia | yukaphoto.com.pl

Skład zespołu liczy 13 zawodniczek, a wśród nich są m.in. doświadczone Weronika Gajda, Klaudia Gertchen, Agnieszka Skobel, Anna Jakubiuk oraz Anna Makurat. Pierwszy rywalem Polski będą obrończynie tytułu z Belgii, a mecz ten odbędzie się w Antwerpii 8 listopada o godz. 20:30 i będzie otwierał kwalifikacje do mistrzostw Europy 2025!

- Już 8 listopada rozpoczynamy kwalifikacje do Mistrzostwa Europy i pierwszym rywalem będzie obrońca tytułu, czyli zespół Belgii. Będzie to szczególnie trudne wyzwanie, a do tego będzie to mecz na wyjeździe. Nie ma co ukrywać, że na sam początek dostajemy najcięższego rywala. Cel jest ten sam, bardzo chcemy znaleźć się na turnieju finałowym. Belgia i Litwa to groźni rywale i musimy zagrać bardzo dobrą koszykówkę, aby przynajmniej to jedno zwycięstwo w listopadzie mieć – mówi trener reprezentacji Polski, Karol Kowalewski.

Drugie spotkanie odbędzie się w niedzielę (12.11, godz. 16:15) w Katowicach-Szopienicach, a rywalem będzie Reprezentacja Litwy.

 

KUP BILET NA POLSKA – LITWA

 

- Po raz pierwszy jesteśmy w Katowicach, gdzie tego czasu na treningi nie mamy za dużo. Ciągle czekamy na zawodniczki, które grają w ligach zagranicznych. Będziemy się skupiać tutaj nad tym, nad czym pracowaliśmy podczas okresu letniego. Myślę, że te rzeczy, jakie przerobiliśmy tam, wystarczą na to, żeby dobrze zaprezentować się w tych dwóch meczach – dodaje.

Patrząc na skład, warto wspomnieć o Stephanie Mavundzie, która może już zagrać w oficjalnym spotkaniu. - Jest z nami Stephanie Mavunga i myślę, że wszyscy się cieszymy z tego. Trzeba także wspomnieć, że oprócz bycia bardzo dobrą zawodniczką, jest także świetną osobą i z całą pewnością wniesie do drużyny dużo pozytywnej energii. Stephanie już była z nami rok temu w okresie letnim, gdzie mecze towarzyskie skończyły się dla nas bardzo dobrze. Myślę, że bardzo pomoże nam w grze.

 

 

Jeśli cofniemy się w czasie, to ostatni raz na turnieju finałowym Reprezentacja Polski zagrała w 2015 roku i było to w rumuńskiej Oradei. W 2025 roku minie równe 10 lat, co być może nie jest przypadkowe. - Nie jest łatwo awansować na Mistrzostwa Europy i myślę, że ten okres 10 lat w pewien sposób nie jest przypadkowy. Marzymy, żeby się tam znaleźć, jednak wiemy, jak trudną grupę mamy. Dzisiaj jednak nikt o tym nie myśli i każdy wierzy w pracę, którą wykonujemy i będziemy wykonywać. Jesteśmy tutaj po to, aby sprawiać niespodzianki i mają one zaprowadzić nas na mistrzostwa Europy – kończy główny szkoleniowiec.

Reprezentacja Polski o turniej finałowy walczyć będzie w grupie C, gdzie za rywali będzie miała Belgię, Litwę i Azerbejdżan. Mecze kwalifikacyjne rozegrane zostaną w trzech okienkach 9 i 12.11.2023, 7 i 10.11.2024 oraz 6 i 9.02.2025.

Do turnieju finałowego zakwalifikują się zwycięzcy ośmiu grup, a także cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc.

Terminarz:
8.11.2023 20:30 Belgia - Polska (Antwerpia)
12.11.2023 16:15 Polska - Litwa (Katowice–Szopienice)
7.11.2024 Azerbejdżan - Polska
10.11.2024 Polska - Belgia
6.02.2025 Litwa - Polska
9.02.2025 Polska - Azerbejdżan

Szeroki skład reprezentacji Polski:
1. Banaszak Liliana - KGHM BC Polkowice
2. Borkowska Kamila - VBW Arka Gdynia
3. Drop Julia - Barca CBS (Hiszpania)
4. Gajda Weronika - KGHM BC Polkowice
5. Gertchen Klaudia - KGHM BC Polkowice
6. Jakubiuk Anna - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp.
7. Makurat Anna - Umana Reyer Venezia (Włochy)
8. Mavunga Stephanie - KGHM BC Polkowice
9. Niemojewska Julia - Herner TC (Niemcy)
10. Parzeńska Aleksandra - Cab Estepona Jardin De La Costa Del Sol (Hiszpania)
11. Rembiszewska Amalia - Hozono Global Jairis (Hiszpania)
12. Skobel Agnieszka - Enea AZS Politechnika Poznań
13. Telenga Weronika - Elitzur Ramla (Izrael)

Sztab szkoleniowy:
1. Kowalewski Karol - trener reprezentacji
2. Eljasz-Radzikowski Wojciech - asystent trenera
3. Lebiedziński Marek - asystent trenera
4. Leciejewska Magdalena - dyrektor sportowy
5. Krupiński Maciej - kierownik drużyny
6. Pasternak Bartosz - trener przygotowania motorycznego
7. Lubik Marcin - fizjoterapeuta
8. Mruk Mateusz - fizjoterapeuta
9. Błoński Marcin - lekarz
10. Sajnog Joanna - trener mentalny
11. Skowron Jakub - oficer prasowy

Proces akredytacyjny dla mediów trwa do 8 listopada do godz. 23:59 w systemie ACCREDITO

 

udostępnij