Rosja kolejnym rywalem Biało-Czerwonych

Rosja będzie kolejnym rywalem reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Chinach. Spotkanie zostanie rozegrane w piątek o godz. 10:00 w Foshan. Transmisja w TVP1 i TVP Sport od 9:30.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Rosjanie w grupie B pokonali najpierw Nigerię 82:77, a następnie Koreę Południową 87:73. W spotkaniu decydującym o pierwszym miejscu musieli uznać wyższość Argentyny - 61:69. Liderem tej ekipy w dotychczasowych starciach był Andriej Zubkow, który zdobywał średnio 13,7 punktu, 5 zbiórek, 2,7 asysty oraz 1,7 bloku na mecz. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych graczy z kolei jest występujący w CSKA Moskwa Andriej Woroncewicz.

Rosja przed turniejem miała swoje problemy - w składzie brakuje kilku największych gwiazd tej drużyny. Nie zagrają m.in. znani z NBA Timofiej Mozgow oraz Aleksiej Szwed, a także Dmitrij Kułagin i Dmitrij Chwostow. To wszystko sprawia, że trener Siergiej Bazarewicz musiał sięgnąć po głębokie rezerwy - w składzie jest np. Andriej Sopin, który poprzedni sezon spędził w... drugiej lidze rosyjskiej (MBA Moskwa).

Dodatkowo, trzon rosyjskiej drużyny stanowią zawodnicy niezwykle doświadczeni - m.in. Nikita Kurbanow, Witalij Fridzon czy Jewgienij Baburin. To gracze, którzy są ograni na wielkich imprezach i wiedzą jak wygrywać wielkie spotkania. Biało-Czerwoni grali ostatnio z Rosją we wrześniu 2018 roku - wtedy w meczu towarzyskim w Sankt Petersburgu rywale wygrywali 88:68. Trzeba jednak pamiętać o zwycięstwie kadry podczas EuroBasketu 2015 w Montpellier - 82:79.

Polacy w drugiej fazie grupowej zagrają jeszcze z Argentyną (niedziela, godz. 14:00). Dwie najlepsze drużyny grupy I (utworzonej z połączenia grupy A i B) zagrają w ćwierćfinale mistrzostw świata.

- Gramy teraz z drużynami, które na takich turniejach jako cel mogą mieć medale. To na pewno jest inna półka. Krok po kroku robimy swoje - staramy się nie myśleć o tym z kim gramy, albo co te drużyny osiągnęły. Postaramy się grać jeszcze lepiej niż w pierwszej fazie grupowej i zaskoczyć Rosjan - mówi reprezentant Polski Aaron Cel.

Początek meczu Polska - Rosja w piątek o godz. 10:00. Transmisja od godz. 9:30 w TVP1, TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej.

 

udostępnij