Poznaj rywali na MŚ: WKS

Wybrzeże Kości Słoniowej to ostatni rywal Polaków w pierwszej fazie grupowej na mistrzostwach świata w Chinach. Z ekipą z Afryki kadra zagra w środę 4 września o godz. 10:00. Co warto wiedzieć o tym zespole?

news Zdjęcia | fiba.basketball

- Po pierwsze musimy podkreślić ogromną pracę, którą wykonali, aby w ogóle znaleźć się na mistrzostwach świata. Mieli świetną końcówkę kwalifikacji - podkreśla trener Mike Taylor.

To fakt - Wybrzeże Kości Słoniowej wygrało pięć ostatnich meczów w kwalifikacjach: dwukrotnie z Rwandą i Mali, raz z Nigerią - średnią różnicą 20 punktów! Jednym z najważniejszych zawodników tej ekipy był Vafessa Fofana, który zdobywał średnio 11,1 punktu, 4,1 zbiórki 2 asysty w dziewięciu rozegranych spotkaniach. Dobrze radzili sobie też Charles Abou i Guy Edi. WKS awansowało na mistrzostwa świata jako ostatnia drużyna ze strefy afrykańskiej - z trzeciego miejsca grupy F.

Przed mundialem do zespołu dołączył naturalizowany silny skrzydłowy - Deon Thompson. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych zawodnik w poprzednim sezonie grał w euroligowym Żalgirisie Kowno, a teraz będzie występował w Unicaja Malaga. Trener Paolo Povia będzie liczył na doświadczenie tego zawodnika oraz jeszcze większe wzmocnienie strefy podkoszowej.

- Dla mnie najciekawszą kwestią dotyczącą tej reprezentacji jest fakt, że będzie u nich grał naturalizowany zawodnik - Deon Thompson. Od tego sezonu to gracz Unicaja Malaga, gdzie spotka się z Adamem Waczyńskim. Moje osobiste połączenie z tym zespołem to postać Charlesa Abou, z którym współpracowałem poprzedniego lata w Team Fredette w The Basketball Tournament w Stanach Zjednoczonych - mówi trener Mike Taylor.

Wybrzeże Kości Słoniowej nie radziło sobie najlepiej w sparingach. Co prawda ta ekipa potrafiła wygrać ze Szwajcarią 69:68 na początku przygotowań, ale później przegrywała z Włochami, Filipinami i Hiszpanią. Już w Chinach WKS nie poradziło sobie z zespołami Fujian i Qingdao Eagles.

Dotychczas reprezentacja tego kraju trzykrotnie brała udział w mistrzostwach świata - w 1982, 1986 i 2010 roku. Ma na swoim koncie sukcesy w mistrzostwach Afryki: złoto w 1981 i 1985 roku, a także srebro w 1978, 1980 oraz 2009 roku.

- Wiemy, że będą grali w trochę innym stylu, bardzo atletycznym. Lubią wykorzystywać swoich wysokich zawodników, czy to na pozycji silnego skrzydłowego czy środkowego. Mają jednak również graczy, którzy potrafią rzucać - takich jak Guy Edi, w przeszłości występujący w zespole uczelni Gonzaga - dodaje trener Taylor.

Polska zagra z Wybrzeżem Kości Słoniowej w środę 4 września o godz. 10:00. Transmisja w TVP1 i TVP Sport.

 

udostępnij