Poznaj rywali na MŚ: Wenezuela

Wenezuela będzie pierwszym rywalem reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Chinach. Biało-Czerwoni zagrają z ekipą z Ameryki Południowej w sobotę 31 sierpnia o godz. 10:00. Co wiemy o tym zespole?

news Zdjęcia | fiba.basketball

Wenezuela świetnie radziła sobie w kwalifikacjach - wygrała 9 z 12 spotkań. Udało się jej nawet odnieść zwycięstwo przed własną publicznością nad Kanadą - liderem grupy - 84:76. Ponadto pokonywała takie ekipy jak Brazylia, Kolumbia, Dominikana, Chile czy Wyspy Dziewicze. Liderem był bezsprzecznie Gregory Vargas, który w 10 spotkaniach zdobywał średnio 10,9 punktu, 4,8 zbiórki i 4,9 asysty. Ważnymi zawodnikami byli też skrzydłowi: Jose Vargas oraz Nestor Colmenares. Wszystkich tych graczy zobaczymy w składzie Wenezueli na mistrzostwa świata.

- Bracia Gregory i Jose Vargas są kluczowymi elementami tej drużyny. Z kolei Miguel Ruiz jest potężnym, fizycznie grającym podkoszowym. Mają kilku atletycznych zawodników na pozycjach skrzydłowych. Gregory Vargas, który jest rozgrywającym, odpowiada za styl gry Wenezueli, ale reszta stara się pomagać w rywalizacji i gra twardo - mówi trener Mike Taylor.

Gregory Vargas prawie całą karierę spędził w ojczyźnie, ale ma też za sobą epizody w Europie - grał m.in. w Sluc Nancy we Francji, a w najbliższych rozgrywkach ma być zawodnikiem Maccabi Hajfa w Izraelu. Taka sytuacja dotyczy większość składu Wenezueli - zawodnicy występowali przede wszystkim w swoim kraju, ewentualnie innych państwach Ameryki Południowej.

Zespół trenera Fernando Duro na początku sierpnia występował w Igrzyskach Panamerykańskich w Peru. Ostatecznie zajął piąte miejsce - wygrywając z Wyspami Dziewiczymi 87:84 i Urugwajem 76:68. Liderem w tych starciach był Jhornan Zamora. Później Wenezuela brała udział w turnieju we Włoszech, gdzie przegrywała kolejno z gospodarzami, Senegalem oraz Rosją. Już w Chinach potrafiła jednak pokonać Senegal, a później sprawiła sensację z Turcją, wygrywając 71:68! 13 punktów rzucił Heissler Guillent.

- Wenezuela to doświadczony zespół. Ma bardzo silne podstawy, gra ze sobą od kilku lat w podobnym składzie. Są trochę bardziej doświadczeni na arenie światowej niż my. Dodatkowo są bardzo atletyczni, grają twardo, rewelacyjnie zbierają. Mają silną tożsamość - wiedzą kim są, grają swoim systemem - podkreśla trener Taylor.

Wenezuela to także drużyna z koszykarską historią. Trzy razy występowała na mistrzostwach świata - po raz ostatni w 2006 roku - zajęła wtedy 23. miejsce. Ponadto dwukrotnie grała na Igrzyskach Olimpijskich: w 1992 roku w Barcelonie oraz w 2016 roku w Rio de Janeiro. Jednym z największych sukcesów jest złoty medal w turnieju FIBA AmeriCup w 2015 roku. W finale Wenezuela pokonała wtedy Argentynę 76:71, a w składzie rywali grali m.in. Andres Nocioni i Luis Scola.

- Szanuję to, co zrobili razem. Wiemy, że to będzie pierwszy mecz - obie drużyny zostawią na parkiecie serce i będą mocno konkurować. Fizyczność i doświadczenie Wenezueli to bardzo ważne elementy. To będzie dla nas wyzwanie - zapowiada trener reprezentacji Polski.

Spotkanie Polska - Wenezuela podczas mistrzostw świata w Pekinie zostanie rozegrane w sobotę 31 sierpnia o godz. 10:00. Transmisja w TVP 1 od godz. 9:50.

 

 

 

udostępnij