Rosjanie lepsi od Polaków

W ostatnim meczu turnieju towarzyskiego w Sankt Petersburgu Rosja pokonała reprezentację Polski 88:68. 19 punktów dla Biało-Czerwonych zdobył Mateusz Ponitka.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Polacy całkiem nieźle weszli w to spotkanie i po trafieniach Mateusza Ponitki oraz Aarona Cela prowadzili 8:3. Gospodarze odrabiali straty, bo skuteczni byli Dmitrij Chwostow i Semen Antonow. Swoje akcje kończył też Karol Gruszecki, ale dzięki rzutom wolnym Witalija Fridzona to Rosjanie prowadzili po 10 minutach 24:22.

W pewnym momencie drugiej kwarty rywale mieli już sześć punktów przewagi dzięki kolejnemu trafieniu Fridzona, ale bardzo dobrze odpowiadał na to Mikołaj Witliński, a do remisu doprowadził Cel. Trójka Kamila Łączyńskiego ponownie dała kadrze przewagę, ale tylko na chwilę. W końcówce pierwszej połowy gospodarze wykończyli kilka łatwych akcji i dzięki rzutom Władimira Iwlewa oraz Aleksieja Szwieda wygrywali 44:39.

Od początku trzeciej kwarty zespół trenera Mike’a Taylora walczył o odrabianie strat, ale to Rosjanie kontrolowali sytuację. Ważne trafienia notowali Chwostow i Szwied, a do ataku włączył się Nikita Bałaszow. Biało-Czerwoni nie mogli złapać rytmu w ataku, a po wejściu Fridzona rywale prowadzili 62:50 po 30 minutach gry.

W ostatniej kwarcie gospodarze uciekali jeszcze bardziej - w pewnym momencie mieli nawet serię 10:0. W polskim zespole ciągle kluczowe role odgrywali Mateusz Ponitka i Aaron Cel. Rosjanie jednak trafiali trudne trójki i dzięki temu mogli być pewni zwycięstwa. Ostatecznie wygrali 88:68.

W piątek kadra pokonała Izrael 84:76. Teraz reprezentacja będzie przygotowywała się do meczów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata z Włochami (14 września w Bolonii) i Chorwacją (17 września w ERGO ARENIE).

Polska - Rosja 68:88 (22:24, 17:20, 11:18, 18:26)

Polska: Ponitka Mateusz 19, Cel 12, Gruszecki 9, Łączyński 8, Witliński 6, Kolenda 5, Zamojski 3, Sokołowski 2, Hrycaniuk 2, Ponitka Marcel 2

Rosja: Szwied 20, Iwlew 13, Karasiew 12, Fridzon 11, Kurbanow 8, Chwostow 7, Antonow 5, Bałaszow 4, Uchow 2, D. Kułagin 2, M. Kułagin 2, Klimienko 2