Pewne zwycięstwo nad Macedonią Północną

Reprezentacja Polski pokonała Macedonię Północną 97:81 w pierwszym meczu towarzyskim pomiędzy tymi drużynami w Belgradzie. Najlepszym strzelcem Biało-Czerwonych był Aleksander Balcerowski z 23 punktami.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

STATYSTYKI Z MECZU

Biało-Czerwoni rozpoczęli spotkanie w składzie: Mateusz Ponitka, Michał Michalak, Michał Sokołowski, Jarosław Zyskowski i Aleksander Balcerowski. I głównie dzięki temu ostatniemu na początku zdobyli pięciopunktową przewagę. Później spotkanie się wyrównało - głównie z powodu trójek rywali (świetny m. in. Stojan Gjuroski). Dzięki trafieniu z dystansu Aleksandra Balcerowskiego po 10 minutach było 28:25. W drugiej kwarcie trójka Michała Sokołowskiego oraz dobitka Jarosława Zyskowskiego sprawiały, że drużyna trenera Igora Milicicia uciekała na dziewięć punktów. Pod koszem aktywny był także Geoffrey Groselle - po jego dwóch kolejnych akcjach różnica wzrosła aż do 13 punktów! Polacy kontrolowali sytuację, a świetny nadal był też Balcerowski. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 55:46.

W trzeciej kwarcie kadra starała się przyspieszyć grę - a miejsce na efektowne wsady miał Jakub Nizioł. Trójkę dokładał też Jakub Garbacz, a zawodnicy Macedonii Północnej nie do końca byli w stanie nawiązać rywalizację. Po rzucie z dystansu Andrzeja Pluty różnica wynosiła już 18 punktów. Dwoił się i troił TJ Shorts, więc ostatecznie po 30 minutach było 74:62. W kolejnej części meczu swoje akcje kończyli liderzy - Mateusz Ponitka i Michał Sokołowski. Po mocnym wsadzie Aleksandra Balcerowskiego Biało-Czerwoni ponownie byli lepsi o 17 punktów. Ostatecznie zwyciężyli 97:81.

To był 150. mecz Mateusza Ponitki w seniorskiej reprezentacji Polski.

- Dość wysoki wynik, pozwoliliśmy rywalom rzucić trochę za dużo punktów. Musimy wyciągnąć wnioski, poprawić kilka rzeczy w obronie. Myślę, że w jutrzejszym meczu sparingowym już nie pozwolimy im przekroczyć bariery 80 punktów - powiedział Jarosław Zyskowski.

- Widać, że idziemy do przodu. Nasza obrona w pierwszej połowie nie była na najwyższym poziomie i w tym elemencie mamy pole do poprawy. Natomiast dzielenie się piłką, różne rozwiązania, które ćwiczymy - egzekwowaliśmy bardzo dobrze. Jutro mamy kolejny mecz, chcemy spróbować innych ustawień, innych zagrywek. Najważniejsze, że coraz większa jest świadomość zawodników w zakresie tego, czego oczekujemy na boisku w obronie i w ataku - mówi trener Igor Milicić.

Kolejny mecz pomiędzy tymi drużynami w niedzielę o godz. 13:00. Później reprezentacja Polski przeniesie się do Stambułu, gdzie 8 i 9 sierpnia będzie rywalizować z Turcją.

Polska - Macedonia Północna 97:81 (28:25, 27:21, 19:16, 23:19)

Polska: Balcerowski 23, Sokołowski 16, Ponitka 16, Pluta 11, Groselle 9, Michalak 7, Nizioł 6, Milicić 4, Garbacz 3, Zyskowski 2, Wójcik 0, Żołnierewicz 0

Macedonia Północna: Shorts 18, Gjuroski 15, Stojanovski 13, Magdevski 7, Maslinko 7, Mladenovski 7, Andonovski 5, Dimitrievic 3, Bosalevski 3, Robev 3, Simic 0, Milovanovic 0