Węgrzy tym razem silniejsi

Reprezentacja Węgier pokonała w Szombathely Polskę 64:57 w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Świata, które w 2019 roku zostaną rozegrane w Chinach.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

WYPOWIEDZI PO MECZU

Biało-Czerwoni ponownie dobrze weszli w mecz - tym razem po akcji Przemysława Karnowskiego było nawet 7:0. Węgrzy popełniali mnóstwo prostych strat i przez blisko pięć minut nie potrafili zdobyć punktów. Później gospodarze odrabiali jednak różnicę, doprowadzili do remisu, a po trójce Darrina Govensa wyszli nawet na prowadzenie. Ostatecznie jednak to Polacy wygrywali po 10 minutach 14:12.

Drugą część meczu lepiej rozpoczęli rywale - od serii 8:0. Teraz to zespół trenera Mike’a Taylora miał problemy w ofensywie. Krok po kroku kadra odrabiał jednak straty, a po rzutach wolnych Karola Gruszeckiego mieliśmy remis. Goście odzyskali rytm, ale mecz był ciągle bardzo wyrównany. Ostatecznie na koniec pierwszej połowy po trójce Janosa Eilingsfelda był remis po 32.

Po przerwie obie drużyny były trochę bardziej skuteczne, chociaż działało to bardziej na korzyść ekipy trenera Stojana Ivkovicia. Po efektownej akcji Akosa Kellera było już 46:40. Węgrzy zaczęli trafiać z dystansu - po rzucie Benedeka Varadiego mieli nawet 11 punktami. Po 30 minutach gospodarze wygrywali aż 56:44.

W ostatniej kwarcie Biało-Czerwoni wzięli się za odrabianie strat. Rywale szybko przekroczyli limit fauli, ale kadra trenera Mike’a Taylora nie do końca to wykorzystywała. Polacy zbliżali się jeszcze na sześć punktów po rzutach wolnych Przemysława Zamojskiego, ale na więcej Węgrzy nie pozwalali. Ostatecznie rywale zwyciężyli 64:57.

Węgry - Polska 64:57 (12:14, 20:18, 24:12, 8:13)

Węgry: Perl 16, Govens 15, Vojvoda 11, Eilingsfeld 7, Allen 5, Ferencz 3, Varadi 3, Keller 2, Toth 2, Benke 0, Horti 0

Polska: Mateusz Ponitka 20, Gruszecki 11, Karnowski 6, Wojciechowski 6, Koszarek 5, Gielo 4, Cel 2, Zamojski 2, Sokołowski 1, Marcel Ponitka 0, Hrycaniuk 0, Łączyński 0

1 lipca 2018 r.: Kosowo - Polska

Do kolejnej fazy kwalifikacji awansują trzy najlepsze drużyny z grupy. W drugim etapie będziemy mieli tylko cztery sześciozespołowe grupy – wyniki z poprzednich meczów zostaną zachowane. Spotkania zostaną rozegrane we wrześniu i listopadzie 2018 roku oraz w lutym 2019 roku. Do Mistrzostw Świata zakwalifikują się po trzy najlepsze drużyny w grupie (łącznie 12 zespołów).